- Advertisement -

Kids jóga je ve světě stále více populárnější: Čím dříve si ji osvojíme, tím kvalitnější život máme na dosah

rodina

Fenomén, jakým jóga jednoznačně je, se nespojuje jen s dospělými, ale také s dětmi. Čím dříve si osvojíme techniky správného dýchání a meditace, tím kvalitnější život máme na dosah.

Jóga patří v současném životě, kterému vládne digitální doba, mezi nejvyhledávanější. Stále více lidí jí podlehlo a harmonie těla a duše přispívá ke kvalitnějšímu a šťastnějšímu životu. Čím dříve však začneme, tím spokojenější budeme a dokážeme se vypořádat s různými životními situacemi. Stejně tak si ní budujeme nejen koncentraci, čas pro sebe, ale i zdravé sebevědomí. Mezi nejznámější fanynky jógy jednoznačně patří topmodelka Alessandra Ambrosio, která ji praktikuje i se svými dětmi.

V centru JOGA ZDRAVO vyučuje KIDS YOGU lektorka Majka Hudecová, se kterou jsme si popovídali o dětské józe. Nezapomínejte však, že pro děti je nejlepší motivací to, když vidí, že i jejich rodiče vedou aktivní životní styl. Darmo od dětí někteří rodiče chtějí, aby měli pohyb a cvičili, když oni sami vedou přesně opačný, pasivní způsob života. Děti dnes mají stále méně pohybu, což je také vlivem digitální doby. Proč se doporučuje začít s cvičením jógy?

Jóga kompenzuje sedavý způsob dětí ve škole, u médií a tak absentuje pravidelný zdravý pohyb. Kromě toho je také vhodným doplňkem k jednostranným sportům, které děti dělají na profesionální nebo amatérské úrovni. Malým sportovcům často chybí důkladná kompenzace a strečink.

Jaké svaly se při „kids józe“ zapojují?
Používáním všech svalů novými způsoby buduje jejich fyzickou sílu a flexibilitu. Bez ohledu na to, zda se póza provádí ve stoje, vsedě nebo vleže, každá z nich může zapojit různé svalové skupiny a zároveň pomoci dítěti uvědomit si své tělo, jednotlivé části těla a jeho efektivní fungování.

Jóga je však také hodně o psychice. Obzvlášť ta dětská vyžaduje pozornost…
Každý pohyb má však svoji fyzickou i psychickou podstatu. Tento rozměr je důležité vnímat právě u dětí v jejich vývojovém procesu. Práce s myslí učí děti vnímat sebe a ostatní současně, podporuje harmonii a duševní rovnováhu, která je v tomto období nesmírně vzácná nejen u dětí, ale i dospělých.
Několik studií ukázalo, že jóga snižuje také dětskou úzkost, zlepšuje jejich výkon ve škole a dokonce má vliv i na děti, kterým byla diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou.

Takže je to dokáže víc připravit do života na různé situace?
Rozvíjení koncentrace, sebedůvěry, ovládání dechu, jsou jedny z mála technik, jakým se učí děti jednat nebo reagovat na situace. Tyto benefity ocení nejen v dětství, ale odnesou si je i do dospělosti. Můžeme-li jim toto předat, není to krásné?

Od jakého věku mohou děti cvičit jógu?
Jóga, speciálně navržená pro děti, je vhodná pro všechny věkové kategorie. Zohledňuje je fyzický a psychologický vývoj. Ať už se jóga zvolí jako cílená aktivita nebo jako doplňkové kompenzační cvičení k jinému tréninku, obě možnosti jsou správné.
Začít se může již v předškolním věku od 3 let. Jednotlivé hodiny se přizpůsobují fyzickému i psychickému vývoji.

Jaká je přidaná hodnota lekcí?
Během trvání lekce se věnujeme pohybovému aparátu, snažíme se kompenzovat nedostatek pohybu. Jóga je zdravý a nenucený způsob jak na to.

Zaměření dětské jógy se soustředí zejména na oblasti jako jsou:

Senzomotorika, kde se trénuje tzn. senzorická integrace jako je uchopení a manipulace s předmětem, lokomoční hry, lechtání, zvukové projevy radosti nebo hněvu.
Oromotorická cvičení, která nahrazují potřebu logopedie. Praktikováním vydáváním různých zvuků, střídáním teplých a studených souhlásek se procvičují svaly, které mají za následek správné vyslovování. Také jsou cvičení vhodná při problémech se „sikavkami“.
Vizuálněmotorická koordinace, v rámci které se prostřednictvím příběhu přechází do pozic, rovnovážnými pozicemi a hrami se pracuje na tvarování a prevenci plochých nohou.
Respirační cvičení – u dětí dochází k respirační arytmii. Procházíme různými dechovými technikami formou hry, jako je napodobování zvuků z běžného života, zvířat, ale také pomocí foukacích fixů na závěr hodiny, bublifuků nebo jiných pomůcek. Pracujeme s výdechovým proudem a jeho délkou. U trénovaných dětí se respirační arytmie projevuje méně než u netrénovaných.
Jak lze udržet pozornost tak malých dětí? Dokážete v nich budovat koncentraci?
Abychom udrželi pozornost dětí při cvičení a celkově udržet jeho zájem o jógu, nejlepší způsob je přetavit činnost na zábavu. Slouží k tomu různé hry s pomůckami, příběhy, napodobování nebo kreslení.

Další články autora

Jak ochránit auto před kroupami? Nenechte své auto zbytečně ničit

Když meteorologové předpovídají kroupy, majitelé aut zaparkovaných mimo střechu se začínají obávat. Není divu, protože...

Krásná a vypnutá pokožka s kyselinou hyaluronovou

Po krásné, prozářené pleti touží každá žena, jenže jak jí docílit? Co všechno se podílí...

Udělejte radost vašim ratolestem dětskou kuchyňkou

Jestliže máte malé děti, jistě jste si všimli, že všechno, co děláte, chtějí vyzkoušet také....

Na zdravé stravování existuje mnoho různých rad a odborného poradenství

Díky těmto radám nebo pokynům lze skutečně efektivně držet svoji postavu ve výborné kondici. Jen...

Nejnovější články

Jak ochránit auto před kroupami? Nenechte své auto zbytečně ničit

Když meteorologové předpovídají kroupy, majitelé aut zaparkovaných mimo střechu se začínají obávat. Není divu, protože...

Krásná a vypnutá pokožka s kyselinou hyaluronovou

Po krásné, prozářené pleti touží každá žena, jenže jak jí docílit? Co všechno se podílí...

Udělejte radost vašim ratolestem dětskou kuchyňkou

Jestliže máte malé děti, jistě jste si všimli, že všechno, co děláte, chtějí vyzkoušet také....
- Reklama -PR článek